IVAN AGUÉLI 1869-1917 Mansporträtt Olja på duk, 24,5 x 20,5 cm. Utförd på 1890-talet PROVENIENS Kamrer Knut Nyberg, Stockholm Gösta Stenmans dotter Ulla Stenman, gift Fock därefter i arv fram till nuvarande ägare UTSTÄLLD Aguéli-utställningen, Nationalmuseum 1939, katalognr 203 Ivan Aguéli Norrköpings konstmuseum, 1980, katalognr 23 LITTERATUR Axel Gauffin: Ivan Aguéli - människan - mystikern - målaren, SAK 1940-41, del II, nr 41 i verkförteckningen