IVAN AGUÉLI 1869-1917 Nature Morte Olja på duk fäst på pannå 25,5 x 32 cm. PROVENIENS Fil. dr Nils Palmgren, Ålsten UTSTÄLLD Ivan Aguéli Nationalmuseum, Stockholm 1939, katalognr 193 Ivan Aguéli - Karl Isakson Ateneum, Helsingfors 1948, katalognr 53 Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 62, katalognr 4 Höstutställning, Åmells, Stockholm 2004, katalog 81, katalognr 29 LITTERATUR Axel Gauffin: Ivan Aguéli - människan, mystikern, målaren, del I, SAK XLVIII, Stockholm 1940, i katalogförteckningen nr 187 Utställningskatalog, Ivan Aguéli - Karl Isakson Ateneum, Helsingfors 1948, sidan 39 Changes Kommer att ingå i Mikael Nahléns verkförteckning över ivan Augéli Stilleben: ialo 120