JOHN BAUER 1882-1918 Humpe Signerad J.B. Patinerad brons, höjd 11 cm. LITTERATUR Gunnar Lindqvist: John Bauer Stockholm 1979, jämför text sidorna 56-57 samt bild av akvarell från 1912 sidan 56