Auktionsarchiv: Los-Nr. 2601

[Joodse oorlogswezen] 20 ingevulde Canadese immigratieformulieren met toevoegingen

Auction 02.07.2020
02.07.2020
Schätzpreis
Zuschlagspreis:
400 €
ca. 450 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2601

Auction 02.07.2020
02.07.2020
Schätzpreis
Zuschlagspreis:
400 €
ca. 450 $

"Form to be used in referring unaccompanied children for immigration to Canada" (deels met briefhoofd van de P.C.I.R.O. (Preparatory Commission of the International Refugee Organization)). 20 doorslagen van met schrijfmachine ingevulde formulieren voor Joodse wezen, alle geboren 1929-1931, de formulieren voornamelijk gedateerd 1948, gesigneerd door de betreffende kinderen in pen en door de dienstdoende "Welfare officers" (grotendeels Ethel Ostry) in pen en/of met stempel, enkele met portretfoto, alle bestaande uit meerdere pagina's, en alle ca. A4-formaat, bewaard in papieren portfolio met "Bergen-Belsen '45-48 J.J.Z." [Joodsche Jeugzorg?] in viltstift op de voorzijde. Afkomstig uit het archief van A.J.U. Cohen, zie elders in deze rubriek. Bijzondere verzameling originele documenten in meerdere varianten, "to be submitted in quadruplicate/ quintuplicate". Deze kinderen hadden in de oorlog alles en iedereen verloren, de details over hun vaders, moeders, broers en zussen laten weinig aan de verbeelding over. Ze zijn grotendeels omgekomen in Auschwitz, bijvoorbeeld "Exterminated at Auschwitz, May 1944". Concentratiekampen ("CC") die behalve Auschwitz worden genoemd zijn Plaszow en Stutthof. Van enkele familieleden is onbekend wat er met hen is gebeurd. De namen van de kinderen: Salek Abrahamer (met foto), Hersh Ajger, Andreas Fallner (met foto), Simon Gartner, Pinkus Hebel, Szmul Kahan (met foto), Jenö Kohn (met foto), Jakob Kruk, Mosze Kulbak (met foto), Israel Sagalowicz, Eva Pasternak, Salemon Pollak (met foto), Chania Rosenberg (met foto), Szaja Schweitzer, Ibolya Weinberger, Josef Weinberger (met foto), Bernard Weiss (met foto), Bernard Weisz (met foto), Pinkus Weitschmus (met foto) en Rozsi Zelig (met foto). Verder bevinden zich in de map gerelateerde formulieren, documenten, brieven en telegrammen m.b.t. Joodse oorlogswezen (waarop deels dezelfde namen voorkomen): een formulier voor immigratie in de V.S. (van Rachele Fasten); lijsten met namen (bijvoorbeeld 6 kinderen "Who want to go to Holland", "List of children for Holland" en "Cases under consideration"); een boekje met handgeschreven beknopte biografische gegevens; een envelopje met 9 verschillende pasfoto's; een aanvraag voor een reisdocument van Margit Szigeti-Weiss (in viervoud); een treinticket van Frankfurt naar Rotterdam (waar de Stichting Joodsche Jeugdzorg gevestigd was) en verder naar Gouda. Uit een getypte brief (10 mei 1947) in de map blijkt dat het kerkbestuur van de Ned. Israël. Gemeente Gouda, het voormalige Israël. Oude Lieden gesticht ter beschikking stelde van de voornoemde stichting, "teneinde een aantal jonge buitenlandse Joden in de gelegenheid te stellen hun opleiding in de Ceramische-Industrie te kunnen genieten"; een kort handgeschreven briefje met 2 portretfoto's van Oskar Weisz geeft de gretigheid van deze tieners weer: "Miss [?]! I please very to help in Holland. Fast journey. With thanks Weisz Oscar" [met een c]. Uit één brief blijkt, dat A.J.U. Cohen een programma was gestart "concerning the resettlement of young women in the Netherlands for the purpose training as nurses".

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2601
02.07.2020
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Niederlande
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2601
02.07.2020
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Niederlande
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138