JYNNE, front till, Skåne, Torna eller Bara härad, flamskteknik, tidigt 1800-tal, motiv med "Två urnor och par", fragment av märkning i röd korssöm, 48 x 53 cm; slitage, smärre skador, sannolikt ursprungligen en del av åkdyna LITTERATUR: Jmf Fischer, Ernst, Flamskvävnader i Skåne, Malmö 1962, s. 254 ff, fig. 179 Jmf Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, 1916-1951, pl. 230, s. 110 Jmf Flatweaves from Fjord and Forest, Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries, London 1984, s. 53, pl. 16