KABINETTSKÅPSDÖRR, renässans, 1500-talets andra hälft, Sydtyskland, intarsia av lövträ, delvis infärgad och med inbrända skuggeffekter, med ruinmotiv, rullverkskartuscher och en kopplad hund, baksidan märkt med bläck FRÅN KALMAR SLOTT, 20 x 21 cm; smärre kompletteringar, senare beslag PROVENIENS: Enligt familjetraditionen Kalmar slott sannolikt gåva från arkitekten Fredrik Wilhelm Scholander (1816-1881), ansvarig för restaureringen av Kungsgemaken på Kalmar slott 1856-1861, till hans vän konstnären Edvard Bergh (1828-1880) genom arv till hans son konstnären Richard Bergh (1858-1919) genom arv hans dotter konstnärinnan Maja Bergh Holtermann (1899-1993) därefter i arv till nuvarande ägare Export prohibition Changes