KANDELABRAR, ett par, parisarbeten, Restauration, signerade LJ (möjligen avseende bronsgjutaren Louis-François-Jeannest, 1751-1856), för fem ljus vardera, parställda, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fot med kymation, sockel med växtornament och puttis med attribut av fackla och sädesax respektive träklubba och vindruvor, sidorna med lagerkransar, krönta av puttis stående på klot, bärande kandelabrar med ymnig växtornamentik, lösa manschetter, höjd 71 cm; smärre gjutdefekter, slitage