KANDELABRAR, ett par, parisarbeten, Restauration, för vardera tre ljus, efter antik förebild av oljelampa, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel med tripodfot i form tassfötter, palmettdekor mot pikerad botten, slät pelare omslingrad av orm, krönt av lamphus med tre ljusarmar, avslutande bärring, lösa manschetter, höjd 65,5 cm; smärre slitage