KANNA, Persien, 1300/1400-tal, SKÅL, turkosglaserat lergods, godronnerad med uppsvängd mynning, höjd 15 cm; fotringen med nagg, slitage PROVENIENS:Ambassadör Bengt Odhner, verksam i Teheran och Bagdad 1964-69 (Attaché i Teheran och Bagdad 1947-50) A PERSIAN TURQUOISE GLAZED POTTERY JUG, height 15 cm; the footrim with chips, worn PROVENANCE: Bengt Odhner, Swedish Ambassadeur in Teheran and Bagdad 1964-69 (Attaché in Teheran and Bagdad 1947-50)