KARL NORDSTRÖM 1855-1923 Blomsterstilleben 'à la japonaise' Signerad Karl Nordström samt daterad med dedikation "Till fröken Olga Björkegren Grèz Novembre 84". Olja på duk, 47 x 33,5 cm. Fransktillverkad duk hos A. Paprin, Paris, original spännram Förgylld svensk originalram PROVENIENS Gåva av konstnären 1884 till skådespelerskan och operasångerskan Olga Augusta Christina Björkegren (1857-1950), gift Fåhraeus, Högberga gård, Lidingö; därefter i arv inom familjen till 2016 LITTERATUR Claire Leray: Artistes du bout du monde à Grez sur Loing depuis 1860, "La Colonie Scandinavie", 2017, sidan 97 illustrerad i färg Denna mästerliga målning utgör det enda kända stillebenet av Karl Nordström målat i olja under hans vistelse i Frankrike 1882-87. Målningen kan betraktas som en slags hommage till japansk kultur och utgör det främsta kända exemplet på det japanska inflytandet i svensk konst under andra hälften av 1800-talet, i motivval såväl som i komposition. Japan var ett stängt samhälle från 1600 till 1854, då USA undertecknade ett handelsfördrag med Japan. Det japanska rikets öppnande ledde till att både öst och väst började utöva stark påverkan på varandra. En vurm för allt japanskt svepte genom Europa, på franska känd som "Japonisme" och var som störst i Frankrike under 1880- och 1890-talet. Den japanska konstens uppfattning av perspektiv skilde sig radikalt från den europeiska och kom att revolutionera den europeiska konsten. Det är knappast någon överdrift att påstå att den dramatiska utveckling europeisk konst genomgick under denna period, hade sett radikalt annorlunda ut utan insikt om japansk konst och kultur. Nordström har i den aktuella målningen på ett raffinerat vis blandat en traditionell europeisk uppfattning om perspektiv med en österländsk. Bordets framträdande lutning och den odefinierade bakgrunden återgår på japansk uppfattning om perspektiv medan skildringen av föremålen på bordet är baserad på en traditionell europeisk perspektivuppfattning. Vasen är en s.k. Kakiemon-vas, vilka började produceras i Arita under mitten av 1600-talet och buketten är arrangerad på basis av den traditionella japanska konsten att arrangera blommor, s.k. "ikebana". Där västerländska florister i många fall lägger tyngdpunkten på det dekorativa i mängden blommor, enhetliga färger och blommornas skönhet i arrangemanget, väljer utövare av "ikebana" att i hög grad arbeta med färgkombinationer, vackra, rena linjer och det estetiska samspelet mellan vas, blommor, blad och stjälkar. Denna "korsbefruktning" i målningen av två vitt skilda kulturer skapar en stark spänning i bilden. Målningen tillkom under Nordströms andra vistelse i Grez sommaren 1884 till våren 1886. Nordström träffade i Grez sin blivande hustru, xylografen Thekla Lindeström (1856-1937), med vilken han förlovade sig 1885 och gifte sig 1886. Mötet med henne kom att förändra hans måleri. Sixten Strömbom skriver i Konstnärsförbundets historia, Vol. I, 1945, s. 211: "Den lycka deras förening skänkte honom, kom också till uttryck i hans måleri. Sommarens idylliska pasteller och oljemålningar -med och utan fästmöns bild- stråla av ömhet och mjuk färgrikedom. Vad som tidigare i hans konst kunnat framträda med vass intensitet, har i dessa förälskelsens verk nått uttryckets lugna råga". Målningen är dedicerad till den kända skådespelerskan och operasångerskan Olga Björkegren (1857-1950), vilken första gången besökte Grez i samband med de svenska konstnärernas omtalade jul- och nyårsfirande i Grez 1883-4. Journalisten J. Janzon (Spada), har i Svenska Pariser-konstnärer i hvardagslag, från 1913, givit en omfattande beskrivning av firandet av denna julhelg. Om Björkegrens ankomst till Grez från Paris skriver han: "Avantgardet kom på tisdagen. Det bestod av fröken Olga Björkegren och tre sångerskor, fröknarna Sundin, Jägerhorn och Erikson / Fröken Björkegren deklamerar och sjunger visor i folkton. / Alla ä´ kära i fröken Björkegren." Dateringen på målningen, november 1884, visar att Björkeg