Kista, barock, 16/1700-tal
Bemålad ek. Med beslag i järnsmide. Invändigt senare bemålad, lås saknas, torrsprickor, slitage. (Höjd 24, bredd 64, djup 50)
Kista, barock, 16/1700-tal