Köpmansdisk, 1800-talets slut
Vitmålad trä. Med skuren dekor. Kannelerade stolpar. Baksida med hyllor och fack. Plats för fyra lådor, varav tre lådor saknas. Hårt slitage, märken, en list saknas, torrsprickor. (Höjd 92, bredd 176, djup 65)
Köpmansdisk, 1800-talets slut