KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med bandfläta och fleuroner, avsmalande ben med växtornamentik, fotkryss med urna, avslutande akantusdekor, fleuroner och pinjekottar, höjd 83, 56,5 x 101,5 cm; dekorskador och kompletteringar, spår av girlang, skivan lagad LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, jämför konsolbord sidan 129f, bild 589 & 591 PROVENIENS: Disponent Gustaf Vilhelm Kuylenstjerna gift med Iris Looström, Ramnäs bruk, Västmanland sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm