Konsolbord, sengustavianskt, 1800-talets början
Mahogny. Skiva av marmor. Dekorer i mässing. Fanersprickor, limrester, stötmärken, repor, skivan senare och med kantskador. (Höjd 72, bredd 88, djup 43)