KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, sargen med kymation och fascessknippen, insvängda konsoler med lagerhölstring, godronnering, fleuroner, avslutande claw and ball, skiva av carraramamor, höjd 77, 69 x 40 cm; smärre dekorskador