KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, delvis gjuten i bly, framtagen originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, sargen med vinlövsdekor, hörnrosetter, framben i form av bevingade fabeldjur, svartmarmorerad fotplatta, skiva av carraramarmor, höjd 83, 140,5 x 61,5 cm; smärre lagningar, nagg och slitage, skivan ej ursprunglig LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför konsolbord sidan 130 och 226