1900-talets tredje kvartal, bla. vas signerad Sven Palmqvist Orrefors med graverad dekor av kvinna och fåglar, skål signerad Vicke Lindstrand Kosta, blå glasmassa med profilerad mynningskant, 2 delar troligen Elme, höjd 6,5-30, bredd 6,5-20,5