LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Afton, Torne Träsk Signerad och daterad Leander Engström 1925. Olja på duk, 53 x 66 cm. PROVENIENS Civilingenjör Alfred Jerdén, Malmö Målningen var 4e pris i Sveriges Allmänna Konstförenings utlottning den 17 december 1926.