Auktionsarchiv: Los-Nr. 1034

Ljuskrona Ryssland 1700-talets slut

Fine Art & Antiques
07.06.2016 - 09.06.2016
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 7.219 $ - 9.625 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1034

Fine Art & Antiques
07.06.2016 - 09.06.2016
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 7.219 $ - 9.625 $
Zuschlagspreis:

LJUSKRONA, 1700-talets slut, Ryssland, för fem ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar och piggar, balusterformad stam i turkosfärgat glas med avslutande droppbotten, kronringen med bladstav, bladhölstrade ljuspipor med droppskålar, höjd 80 cm; slitage, lagningar, smärre kompletteringar och nagg, spår av el LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 38 jämför snarlik ljuskrona tillverkad i S:t Petersburg på 1790-talet

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1034
07.06.2016 - 09.06.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1034
07.06.2016 - 09.06.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407