LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, stomme av delvis brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, kläppar, ovaler och piggar, biskopsmössa, kronringen med dekor av lejonmaskaroner, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 106 cm; kompletteringar, smärre skador PROVENIENS: Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm