LOCKBÄGARE, av Johan Friedrich Straub, verksam i Karlstad 1674-1713, rund, nedåt avsmalnande, tre kulfötter, runt livet mantel och på locket löstagbar del i filigranarbete, locket med kulknopp, delvis förgylld, höjd 7,5 cm, vikt 79 g; filigranarbetet med obet. skador LITTERATUR Jfr Svenskt Silver 1500-1850 Nationalmusem pl. sid. 102, 103 och Jfr Hallwylska Silversamlingen, nr 28, pl. sidan 94.