LORENS PASCH D.Ä. 1702-1766 Porträtt av friherrinnan Catharina Ehrenpreus, född Lindroth (1692-1775) klädd i ljusgrå klänning och hermelinbrämad mantel - midjebild Signerad och daterad på baksidan Lorentz Pasch 1748. Olja på duk, 80 x 64 cm. Baksidan med samtida påskrift: "Friherrinnan ock Riksrådinnan frü Catarina Ehrenpreus, född Linroth, måhlat åhr 1748" Samtida förgylld och bronserade ram i rokoko Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1920:819 PROVENIENS: Godsägare Jonas Kjellberg, Frielsberg, Västergötland Catharina Ehrenpreus var gift med riksrådet friherre Carl Diedric Ehrenpreus (1692-1760)