LORENTZ PASCH D.Ä. 1684-1750, tillskriven Porträtt av greve Axel Gabriel Oxenstierna af Croneborg (1679-1755) klädd i bröstharnesk och karolineruniform - stående knästycke Olja på duk, 127 x 102 cm. Utförd under 1700-talets första hälft PROVENIENS Hovrättssekreterare Axel Emanuel Durling, Stockholm Häringe slott, Södermanland Privat samling, Sverige UTSTÄLLD Svenska porträtt från tiden 1700-1850, Konstakademien, Stockholm 1917, katalognr 78 LITTERATUR Sixten Strömbom: Svenska porträtt, Stockholm 1917, katalognr 78, avbildad