LOTTE LASERSTEIN 1898-1993 Besöket/Dr Walter Lindenthal i biblioteket Signerad och daterad Lotte Laserstein 1955. Olja på pannå, 122 x 100 cm. UTSTÄLLD Hedersutställning, Sturesalen, Kalmar slott 1991 LITTERATUR Anna-Carola Krausse: Lotte Laserstein - Meine einzige Wirklichkeit/My only Reality, Berlin/Dresden 2003, Werkverzeichnis der Gemälde, Zeichnungen und Graphiken, omnämnd i catalogue raisonné i medföljande CD, sidan 81 (med titeln: Walter Lindenthal in Hut und Mantel)