MATBESTICK, 84 delar, "hanoverian pattern", snarlika, olika mästare och årtal, London före 1770, bestående av 12 matknivar (pistolskaft), 12 matgafflar, 12 matskedar (råttsvans), 12 mindre knivar (pistolskaft), 12 mindre gafflar, 12 dessertskedar, 12 kaffeskedar, total vikt exklusive knivar ca 2500 g; smärre slitage och bucklor, en sked med lagat blad, senare rostfria knivblad