Auktionsarchiv: Los-Nr. 2029

Matsalsskänk gustaviansk

Fine Art & Antiques
07.12.2016 - 08.12.2016
Schätzpreis
80.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 8.686 $ - 10.858 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2029

Matsalsskänk gustaviansk

Fine Art & Antiques
07.12.2016 - 08.12.2016
Schätzpreis
80.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 8.686 $ - 10.858 $
Zuschlagspreis:

MATSALSSKÄNK FÖR HÖGRESTÅNDSMILJÖ, gustaviansk, 1700-talets andra hälft, furu, skiva med profilerade sargkanter, raka hörn, dörrar med profilerade lister och fyllningar, originalbeslag i smidesjärn, fotställning med rokokoprofilering, inredning med två fasta hyllor samt tre lådor, snäpplås, framtagen originalfärg i gulockra med spår av pärlgrått, höjd 113, 118 x 64 cm; bruksslitage, obetydliga lagningar, mindre del av fot saknas LITTERATUR: Lars och Ursula Sjöberg: Rum för möbler, Västerås 1998, sidan 64 avbildad och omnämnd Matsalsskänken var en praktisk möbel som användes vid servering och förvaring av föremål med anknytning till det dukade bordet. Möbeltypen spreds från 1700-talets högreståndsmiljöer till allmogen under 1800-talet. I skänken förvarades dyrbart kinesiskt porslin, svenska fajanser, glas och tennföremål, bakom låsta dörrar. Som synes av den vackert slitna originalfärgen har dörrarna och skivan tummats genom otaliga händers behandling genom mer än två seklers brukande. Tack vare att möbeln målades om under 1800-talet har de ursprungliga färgskikten bevarats och vi kan återigen njuta av rokokons gulockra och den gustavianska erans svalare pärlgrå kulör. I boken Rum för möbler av Lars och Ursula Sjöberg, som behandlar 1700-talets herrgårdsbostad, beskrivs auktionens skänk: "Stor köks- eller matsalsskänk i furu med två dörrar i fronten och högt profilerad tråguppbyggnad på skivans tre sidor. Skänken visar de kännetecken som utformades i Bergslagen under 1700-talets andra del. Fotställningen har rokokoprofilering, och den ursprungliga bemålningen i ljust enfärgat gult visar att den utförts till en rokokointeriör men senare övermålats i kimröksblandad linoljefärg baserad på blyvitt". Möbelns proportioner, höga snickeritekniska kvalité och vackra subtila detaljer är typiska för den produktion som snickare vid Stockholms snickarämbete hade, jämte de för vår tid så eftertraktade fanér- och intarsiamöblerna. Den raka formen tillsammans med den artikulerade lambrekängen kombinerar formspråket från såväl rokokon som den gustavianska eran.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2029
07.12.2016 - 08.12.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2029
07.12.2016 - 08.12.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407