MATSERVIS, 50 delar, "Rousseau", Leboeuf, Millet & Cie, Creil, Frankrike, formgiven 1866-67, flintgods, polykromt tryckt och målad dekor av olika fåglar, fiskar, insekter och blommor, blå kantränder, formgiven av Félix Braquemond för Francois-Eugène Rousseau märkta CREIL B & Cie MONTREAU MODÈLE E. ROUSSEAU À PARIS, omfattar 25 flata och 12 djupa tallrikar, 1 terrin med lock, 3 karotter, 1 rund skål, 2 saladièrer, 1 större och 2 mindre runda fat, 1 ovalt uppläggningsfat, 1 såsskål och 1 såsskål med lock; 9 flata tallrikar med nagg och en med spricka, 3 djupa tallrikar med nagg, terrinen med spricka och lagning, 1 karott med nagg, 1 runt och ett ovalt fat med sprickor, såsskålarna med nagg HISTORIK: Modellen visades på Världsutställningen i Paris 1867. Motiven är hämtade från japanska träsnitt, bland annat Hokusais "Mangwa".