Kande med låg, blå og violet dekoration nr. 509/3143, H. 13,5 cm samt skål i form af fugl, nr. 431/2749, L. 28,5 cm. Begge signeret BJ for Berte Jessen. Desuden en blåglaseret skål med abstrakt dekoration på ydersiden, Royal Copenhagen, prøve. Diam. 19,5, H. 10 cm. Alle 1. sort. Kanden med let krakelering i glasuren. Varenr 101104