NILS FORSBERG 1842-1934 Porträtt av drottning Marie-Antoinette Signerad och daterad Nils Forsberg 1884 d'après Ve-Lebrun. Olja på duk, 79,5 x 61,5 cm. Målningen är en mindre kopia av porträttet, målat av Elisabeth Vigée-Le Brun, föreställande Marie-Antoinette "dit à la Rose" från 1783 (i samlingarna på Musée National des Châteaux de Versailles et de Trianon).