NILS TYDÉN 1889-1976 Dansut 1920 Signerad och daterad N. Tydén 1920. Olja på pannå, 32 x 41 cm. . PROVENIENS Direktör Arne Biörnstad (1924-2012) och hans hustru Dicki Biörnstad, Stockholm . UTSTÄLLD Riksförbundet för bildande konst, utställning 98, katalognr 4 . LITTERATUR Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 121, samling 123