Objektsbeskrivning DOSA, 18 k guld trois-couleurs, otydliga stämplar bl. a. FF, Schweiz eller Tyskland omkring 1800, oval, reliefdekor av medaljonger och blommor, på locket senare applicerad miniatyrmålning omgiven av glasstenar, 5,7x4 cm, höjd 2 cm, vikt 47 g; en sten saknas, miniatyrmålningen med repor