OIDENTIFIERAD KONSTNÄR Sannolikt holländsk skola, 1700-talets första hälft Porträtt av en kvinna och en man, i bakgrunden en konstnär vid sitt staffli Olja på pannå, 37,1 x 30,3 cm. Probably dutch school. Oil on panel. På baksidan Paris 1936 och Renov. Stockholm 1937 Samtida ram PROVENIENS: Richard Erling, Stockholm (från åtminstonde 1938) UTSTÄLLD: Namnlösa porträtt, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1938, nr. 156 (utlånad av Richard Erling, Stockholm)