Auktionsarchiv: Los-Nr. 2225

Okänd konstnär, 1700-tal, Ulrika Eleonora d.y.

Fine Art & Antiques
02.12.2014 - 04.12.2014
Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 1.967 $ - 2.360 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2225

Fine Art & Antiques
02.12.2014 - 04.12.2014
Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 1.967 $ - 2.360 $
Zuschlagspreis:

OKÄND KONSTNÄR Sverige, 1700-talets andra hälft Porträtt av Ulrika Eleonora d.y., drottning av Sverige, klädd i hermelinbrämad mantel - bröstbild Olja på duk, 53 x 41 cm. Etikett på baksidan: Konservator Gustaf Nilsson restaurerad år 1966 Skulpterad och förgylld ram i rokoko . Målningen har stora likheter med ett porträtt i samlingarna på Nationalmuseum (NMGrh 2293), målat av Ulrica Fredrika Pasch. I mitten och slutet av 1700-talet målades ett antal serier med porträtt av Sveriges monarker och detta porträtt har säkerligen ingått i en sådan svit. Förlagan till auktionens målning utfördes av Martin Mijtens d.y. omkring 1730.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2225
02.12.2014 - 04.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2225
02.12.2014 - 04.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407