Auktionsarchiv: Los-Nr. 1566

Olle Hjortzberg, Midsommarblomster

Fine Art & Antiques
12.06.2012 - 14.06.2012
Schätzpreis
300.000 SEK - 400.000 SEK
ca. 42.349 $ - 56.466 $
Zuschlagspreis:
325.000 SEK
ca. 45.878 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1566

Fine Art & Antiques
12.06.2012 - 14.06.2012
Schätzpreis
300.000 SEK - 400.000 SEK
ca. 42.349 $ - 56.466 $
Zuschlagspreis:
325.000 SEK
ca. 45.878 $

OLLE HJORTZBERG 1872-1959 Midsommarblomster Signerad och daterad Olle Hjortzberg 1945. Olja på pannå, 89 x 116 cm. PROVENIENS Från Kreuger till Grünewald, Åmells Konsthandel, Stockholm 1986, katalognr 9 Olle Hjortzbergs konstnärsgärning har av eftervärlden kommit att präglas av hans inspirerade stafflimåleri, inte minst genom de naturalistiska blomsterstilleben som försåldes genom Fritzes Hovbokhandel i Stockholm. Många blomstermålningar köptes som bröllops- och hedersgåvor under 1940-talet, kanske var det den positiva stämning som de evigt friska och vackra blomstren förmedlade under krigsåren som gjorde Hjortzberg så uppskattad. Motiven varierar mellan mer spartanskt hållna gula rosor i karolinska silverbägare till ymniga mästerverk som målningen Midsommarblomster, målad 1945. Sällan skådade samtiden en sådan blomsterprakt inom guldram som här; prästkragar, blåklockor, smörblommor och hundkex, floran är outsinlig och de lätta penseldragen är av en mästares hand. Hjortzbergs popularitet som skildrare av svenska blommor är lika stark nu som då, för över ett halvsekel sedan. Häri ligger kanske själva essensen av den svenska folksjälen. Hjortzberg kan anses vara något av en kulturell mångsysslare med en omfattande produktion inom såväl måleri som dekoration, illustration och grafik. Han verkade också som professor i målning och preses vid Konstakademien. Hans egen utbildning var av klassiskt 1800-talssnitt. Från början sysslade han nästan uteslutande med att assistera vid dekorationsarbeten i Katarina kyrka i Stockholm och i Uppsala domkyrka. Därefter vidtog studier vid Konstakademien. Många av de fresker som Hjortzberg senare utförde i olika kyrkorum präglas av hans studieresor i Sydeuropa och fjärran länder där han influerades av bysantinsk och assyrisk konst. Han arbetade både al fresco och al secco, han var även en mästare i mosaikkonst. Hans ambition var hög och hans monumentala arbeten präglas av en initierad kännedom om motiven. Ur konsthistorisk synvinkel är kanske hans arkitekturbundna utsmyckningar de viktigaste i hans omfattande verksamhet, dock är det utan tvekan som blomstermålare han kommer att leva vidare länge i varje svenskt hjärta.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1566
12.06.2012 - 14.06.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1566
12.06.2012 - 14.06.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407