PIEDESTAL, sengustaviansk stil, 1800-talets andra hälft, i den egyptiserande stilen, fristående, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, sargen med kymation, fleuronger och palmetter, benen krönta med sfinxbyster, doserad akantusstav, avslutande tassfötter, fotplatta med pinjekotte, imitationsmålad i portoro, skiva carraramarmor, höjd 101, 44 x 44 cm; smärre dekorskador och färgbortfall LITTERATUR: Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 167 jämför sengustaviansk förlaga från Audiensrummet på Rosersbergs slott