Auktionsarchiv: Los-Nr. 1618

Piphuvud Sofia Isberg

Fine Art & Antiques
03.12.2013 - 05.12.2013
Schätzpreis
4.000 SEK - 5.000 SEK
ca. 611 $ - 764 $
Zuschlagspreis:
8.000 SEK
ca. 1.223 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1618

Piphuvud Sofia Isberg

Fine Art & Antiques
03.12.2013 - 05.12.2013
Schätzpreis
4.000 SEK - 5.000 SEK
ca. 611 $ - 764 $
Zuschlagspreis:
8.000 SEK
ca. 1.223 $

PIPA, 1800-tal, av Sofia Isberg, skulpterat i björk, skaftet med jaktattiraljer, band med milli fiori, övergång mellan skaft och piphuvud hjortdjur hållande klot mellan hornen, piphuvudet i form av behållare delvis godronnerad, upptill adliga ätten Blomstedts vapensköld flankerat av akatusblad, silvermontering, stämplar NW, Uppsala 1851 (Nils Wendelius verksam 1824-57), på locket skulpterat lejon, höjd 24 cm; smärre skada Sofia Isberg (1819-75), deltog på Slöjdutställningen i Stockholm 1847, världsutställningen i Paris 1865 och postumt på världsutställningen i Bryssel 1888. Hon erhöll flera förtjänstmedaljer. LITTERATUR: "Jungfru Isberg och hennes verk ", Motala musei- och hembygdsförening 1993

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1618
03.12.2013 - 05.12.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1618
03.12.2013 - 05.12.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407