PLAKETTER, 1800-talets första hälft, en samling om 31 st gipsavgjutningar av bemärkta personer, lomini illistri, alla i högrelief (gemma exscalpta), höjd cirka 5cm vardera; smärre skador PROVENIENS: Ur det Brinkmanska skåpet samlat av författaren, diplomaten, kammarherren, friherre Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847)