PLAKETTER, 16 st., 1800-talets första hälft, jasper ware, varav 13 stämplade Wedgwood & Bentley, 2 Wedgwood, 1 ostämplad, porträtt av regenter, presidenter, filosofer och författare, 7 x 5,7 cm; en med lagning PROVENIENS: Ur det Brinkmanska skåpet samlat av författaren, diplomaten, kammarherren, friherre Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847)