POTPOURRIURNA med lock, Marieberg, J.E Ehrenreichs period 1758-66, fajans, vit glasyr, modellerad dekor av grenverk och blommor, polykromt bemålad, märkt MB E samt målarsignatur HF, höjd med lock 32 cm; lagningar, nagg, ej tillhörande lock Changes Samtida men ej tillhörande lock The lid is not original.