RESEUR, stockholmsarbete i barock, delvis patinerad mässing, verk och urtavla signerade Vincent Schultz (mästare 1737, död före 1764), Stockholm, horisontell urtavla, helslag, spindelgång, hexagonalt glasat urhus, höjd 8,5, 10,5x10,5 cm; senare låsbricka PROVENIENS: Direktör Vidar Christensens samling, Stockholm