RESEUR, Frankrike omkring 1900, tillverkat för den kinesiska marknaden, urtavlan märkt J. ULLMAN & C:o HONG-KONG, SHANGHAÏ, TIENTSIN, urverket märkt FRANCE samt numrerat 5985, förgylld mässing med växtdekor av champlevé emalj och pärlor, med alarm och repetition, nyckel medföljer, skinnklätt resefodral, höjd 11,5 x 7,5 x 7 cm; förgyllningen med slitage, resefodralet med slitage och skador LITTERATUR: Antiquorum, L'Art de L'Horlogerie en France, Genève 1993, nr 239, jämför snarlikt reseur