RUPERT JASEN SMITH 1953-1989 Greta Garbo Dreaming Färgserigrafi, 1988, stämplad samt numrerad på baksidan 30/40. Bladet utgör ett provtryck i unik färgställning vid sidan av den ordinarie upplagan om 125 exemplar. Editerad av Galerie Börjeson, Malmö. Andy Warhol initierade projektet med en svit av 6 blad med motiv av Greta Garbo Warhols tryckare Rupert Smith fullföljde uppdraget efter Warhols död. S. 109 x 86 cm Colour silkscreen, 1988, stamped and numbered on the reverse. A proof aside of the edition of 125. Colour loss at the upper edge, otherwise in good condition.