Sekretär, barock, 1700-tal
Ek. Med tre lådor och skrivklaff. Nyckel finns. Torrsprickor, ytslitage, märken, fötter med skador. (Höjd 109, bredd 105, djup 56) Tidigare proveniens familjen Nydqvist, grundare till företaget Nohab, Nydqvist & Holm AB, Trollhättan, Villa Elfhög. Sedan genom arv inom familjen.
Sekretär, barock, 1700-tal