Auktionsarchiv: Los-Nr. 46

Simon Gate

Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.133 $ - 1.416 $
Zuschlagspreis:
17.000 SEK
ca. 2.408 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 46

Simon Gate

Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.133 $ - 1.416 $
Zuschlagspreis:
17.000 SEK
ca. 2.408 $

SIMON GATE vas, Orrefors 1934, bruntonad glasmassa, blästrad dekor av kvinnofigurer och fiskar, signerad Orrefors Gate 1389 1934 TL (gravör Thure Löfgren), höjd 23 cm; nagg vid mynningen A Simon Gate sand blasted vase, Orrefors 1934 LITTERATUR: Orrefors Glass, Alastair Duncan, 1995, s.5 Jämför Brilliance of Swedish Glass 1918-1939 An Alliance of Art and Industry, Derek E. Ostergard och Nina Stritzel-Levine (red), New York 1996, s. 273

Auktionsarchiv: Los-Nr. 46
05.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 46
05.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407