SIMON GATE vas, Orrefors 1934, bruntonad glasmassa, blästrad dekor av kvinnofigurer och fiskar, signerad Orrefors Gate 1389 1934 TL (gravör Thure Löfgren), höjd 23 cm; nagg vid mynningen A Simon Gate sand blasted vase, Orrefors 1934 LITTERATUR: Orrefors Glass, Alastair Duncan, 1995, s.5 Jämför Brilliance of Swedish Glass 1918-1939 An Alliance of Art and Industry, Derek E. Ostergard och Nina Stritzel-Levine (red), New York 1996, s. 273