SKED, oidentifierat bomärke, sannolikt södra Sverige 1500-talets slut/1600-talets början, vridet skaft avslutat i krona, vid bladfästet graverat IHS samt kantbård, spår av förgyllning, längd 13 cm, vikt 46 g