SKRIVBORD, Fredrik I:s tid, fanerad med alrot och alm, skiva med beraininspirerad dekor och stjärna, volutformade ben, en låda, dragknopp av mässing, höjd 75, 106 x 65 cm; skiva med spricka, smärre maskskador, senare fötter PROVENIENS: Finnshyttan, Björkhult, Nora