honungsgul björk, senare draghandtag i gustaviansk stil av förgylld mässing, en hurts med 3 hyllplan, en hurts med 4 lådor, sarg med 3 lådor, fristående, 3 delar, höjd 81, bredd 133, djup 65 (ett lås samt nyckel saknas, skivan delvis blekt, smärre fanerlagningar)