SKRIVBORD med UPPSATS, rokoko, furu delvis fanerad med björk, beslag i brons, uppsats med lådor och fack, ena långsidan med två lådor, skinnklädd skiva med guldsnitt, grönbetsat, nycklar medföljer, höjd 108, 126 x 67 cm; slitage, renoverat