Spegel Empire, stockholmsarbete. Signerad sannolikt för Olof Frisk samt med Stockholms hallstämpel, 1820-tal. Fanerad med mahogny. Beslag i pressad mässingsplåt samt med dekor i bronserat trä. Tvådelat folierat glas. 181 x 87.