Auktionsarchiv: Los-Nr. 1161

Spegel med konsolbord, sengustavianskt

Fine Art & Antiques
02.12.2014 - 04.12.2014
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 7.868 $ - 10.491 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1161

Fine Art & Antiques
02.12.2014 - 04.12.2014
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 7.868 $ - 10.491 $
Zuschlagspreis:

SPEGEL med KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, av Jonas Frisks verkstad (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), etikettsignerad, Stockholms hallstämpel med otydligt årtal, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, mörkpatinerade detaljer, färgad sand, krönet med växtornamentik och fåglar, ramen med fruktklassar, nedre sarg med karyatidkonsoler, märkt Rydberg, kvicksilverfolierade glas, 190 x 85 cm, konsolbordets sarg med kymation, pärlstav och bladdekor, korslagda ben med egyptiska lejon, kannelering, fotavslut i form av tassar, gråmarmorerad fotplatta, skiva av carraramarmor, höjd 78, 96 x 41 cm; slitage, dekorskador, lagningar, torrsprickor LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, spegel och konsolbord avbildade sidan 123

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1161
02.12.2014 - 04.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1161
02.12.2014 - 04.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407